Pokój dziecięcy na poddaszu

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • 71 358 08 55
  • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie
 
Decydując się na dom z poddaszem użytkowym, często właśnie na poddaszu umieszczamy pokój dziecięcy. Po pierwsze pozwala to na usunięcie strefy chaosu towarzyszącego często dziecięcym zabawom z bardziej reprezentacyjnej części domu zlokalizowanej na parterze. Po drugie umożliwia jego małym lokatorom ciszę i spokój, niezbędny m.in. w środku dnia na drzemkę czy też wczesnym wieczorem, kiedy inni mieszkańcy jeszcze korzystają z kuchni i salonu. Trzecia zaleta umieszczenia pokoju dziecięcego na poddaszu wynika z faktu, że małym dzieciom nie przeszkadzają skośne sufity. Wprost przeciwnie, skosy, wnęki i zakamarki tworzone czasem przez elementy konstrukcyjne poddasza są lubianymi elementami pokoju dziecinnego. Poza tym dzieci zdecydowanie lepiej potrafią wykorzystać niską przestrzeń, która powstaje pod skosami, ponieważ przeważnie bawią się wprost na podłodze.

Pod skosami swobodnie mieszczą się niskie stoliki i blaty, małe krzesełka. Wysokość 1,40m, która pozwala dorosłemu bezpiecznie schylić cię pod skosem, póki dziecko jest małe może być niższa. Wzdłuż ścianki kolankowej można zorganizować pojemniki i szuflady na dziecięce zabawki i książki. Szafy dla dzieci zwykle są też niższe niż te pełnowymiarowe. Wysoki sufit można wykorzystać i „oswoić” umieszczając na nim niżej opuszczane lampy, modele samolotów, czy inne wiszące zabawki. Jeśli wysokość naszego poddasza w szczycie jest naprawdę duża można pomyśleć też o małej antresoli, która będzie stanowiła doskonałe miejsce do zabawy lub też przechowywania rzeczy.

Ważnym elementem pokoju dziecięcego na poddaszu są okna. Ponieważ pokój dziecięcy jest wielofunkcyjny, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość naturalnego światła. Okno w ścianie szczytowej daje stosunkowo dużo światła, natomiast lukarnę warto uzupełnić oknem połaciowym, które lepiej doświetli na przykład miejsce do odrabiania lekcji. Na poddaszu pozbawionym lukarn dobrym pomysłem są okna kolankowe, posiadające dolne przedłużenie, które umożliwią dziecku oglądanie świata na zewnątrz bez konieczności stawania na krześle. Na każdej wysokości w pokoju dziecięcym na poddaszu warto zastosować okna wyposażone w tzw. bezpieczne szyby. Specjalna folia wewnątrz okna zabezpiecza stłuczoną szybę przed wypadnięciem z ramy okiennej, a dodatkowo okno o takiej konstrukcji lepiej tłumi dźwięki. Uchwyty okien w pokoju dziecięcym na poddaszu powinny być zlokalizowane w górnej części okna, żeby mniejsze dzieci nie były w stanie same ich otworzyć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zamka z kluczykiem. Nie należy zapominać o roletach, które zaciemnia pomieszczenie w czasie snu lub podczas upałów. Mogą one z powodzeniem stanowić element dekoracyjny dziecięcego pokoju na poddaszu.

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Projekty ciepłych domów.