Wiatrołap - wiatrołapy

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • 71 358 08 55
  • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie
 
Wiatrołap to inna nazwa przedsionka, podkreślająca przede wszystkim funkcję tego pomieszczenia.

Zlokalizowany pomiędzy wejściem a zasadniczym wnętrzem ma za zadanie przede wszystkim izolować termicznie wnętrze domu. Wyrównujące temperaturę i zatrzymujące zimne powietrze wiatrołapy są istotne zwłaszcza w chłodnych miesiącach roku. Szczególnie potrzebne są w domach, w których wejście usytuowane jest od strony zachodniej lub południowo-zachodniej, z tego właśnie kierunku bowiem najczęściej wieją wiatry w naszym klimacie. Posiadając dwie pary drzwi, eliminują przeciągi i wilgoć a także hałas. Dobrze zaprojektowany wiatrołap ogranicza napływ zimnego powietrza i ucieczkę ciepła z domu i pozytywnie wpływa na nasz domowy budżet, pozwala bowiem oszczędzić energię potrzebną do ogrzewania.

Wiatrołapy pełnią często także funkcję garderoby zatrzymując błoto, piasek i inne zanieczyszczenia wnoszone do domu na butach czy odzieży, warto zatem wygospodarować w obrębie wiatrołapu miejsce na obszerną szafę, która uchroni wchodzących przed oglądaniem kolekcji butów, płaszczy i toreb mieszkańców. Duży wiatrołap umożliwia nie tylko wygodne poruszanie się – może również stanowić krótkotrwały magazyn dla wózków, rowerów czy schnących parasoli. Charakter tego pomieszczenia związany jest z dużą wilgotnością, w związku z czym należy przewidzieć tu łatwą do utrzymania w czystości nawierzchnię podłogi (np. antypoślizgowe płytki ceramiczne). Dobór mebli, które znajdą się w przedsionku decyduje o jego domowym, reprezentacyjnym, bądź bardziej gospodarczym charakterze.

Wiatrołap przeważnie wkomponowany jest w bryłę budynku, może jednak mieć formę dostawionego, zewnętrznego ganku, tak jak np. w projekcie Split LMP59. Czasem w wiatrołapie zlokalizowane są także drzwi do pomieszczenia gospodarczego, osobnej garderoby, kotłowni lub garażu, tak jak w projektach Tuluza V LMB31d, Barcelona DCP132 czy Maribor LMP297. Tego typu rozwiązania ułatwiają życie domownikom, choć z drugiej strony odbierają cenne miejsce na szafę w obrębie samego przedsionka. Polecane są zatem raczej w przypadku średnich i większych domów, gdzie wiatrołap nie musi być koniecznie wielofunkcyjny lub też może być odpowiednio przestronny, co prezentują znakomicie projekty Zadbany Murator C138, Ajaccio DCB73, Florencja DCP210 oraz Elmshorn LMP230.

Zdarza się, że w przypadku prowadzenia w obrębie domu działalności usługowej z wiatrołapu jest bezpośrednie przejście do gabinetu. Przedsionek może wówczas spełniać rolę małej poczekalni przeznaczonej dla potencjalnych klientów. Musi mieć zatem odpowiednią wielkość i wyposażenie (oprócz wieszaka i miejsc do siedzenia mile widziany będzie także niewielki stolik). Warto także aby był doświetlony oknem, względnie dobrze przeszklonymi drzwiami. Tego typu rozwiązanie zaproponowano np. w projekcie Kansas DCP148, gdzie prywatność mieszkańców chroni dodatkowe wejście.

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Projekty ciepłych domów.